Yargıdan Boydaklara bir darbe daha!

Yargıdan Boydaklara bir darbe daha!

34 şirkete sahip, 8 ayrı sektörde faaliyet gösteren Boydak Holding yöneticilerine ilişkin FETÖ/PDY davasının 10’uncu duruşmasında karar çıkmış eski Boydak Holding yöneticilerine ceza yağmıştı.

Tutuklu sanıklar Hacı Boydak’a 11 yıl 10 ay 15 gün, Memduh Boydak’a 18 yıl, Şükrü Boydak’a 10 yıl, tutuksuz sanıklar Mustafa, Erol, Bekir ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ’a 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verilmiş, diğer tutuksuz sanık Halit Bayhan ise beraat etmişti. Mahkeme, ceza verilen 7 sanığa ait şirket hisselerinin de müsaderesine (devlete aktarılması) karar vermişti.

KAYYUM HEYETİ ATANDI

Kayseri’de kurulu olan, çeşitli markaların içinde bulunduğu Boydak Holding’e, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 2016 yılının Ağustos ayında kayyum heyeti atanmıştı.

HOLDİNGİN İSMİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Holding, daha sonra Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla TMSF’ye devredildi. O dönemden itibaren TMSF tarafından yöneltilen holdingde isim değişikliğine gidilmiş, holdingin yeni ismi Erciyes Anadolu Holding olmuştu.

İSTİNAF MAHKEMESİ DE BOYDAKLARA “HAYIR” DEDİ

Holding karara itiraz etti. Ancak istinaf mahkemesi,  7 sanığa ait şirket hisselerinin müsadere edilmesini haklı bularak kararı onadı.

TEHDİTLER SAVURMUŞLARDI

Diğer yandan, FETÖ’cü finans kuruluşlarından Boydak Holding’in eski başkanı Mustafa Boydak, holdingin adının değiştirilmesine tepki göstererek şirketin kendisine devredilmesini istemiş ve Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin’e tehditler savurmuştu.

Kayseri’de Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans sağladıkları gerekçesiyle darbe girişiminden sonra gözaltına alınıp ardından serbest bırakılan Boydak ailesinin önemli isimlerinden Mustafa Boydak, “açık çağrımdır’ diyerek şöyle bir sosyal medya paylaşımı yapmıştı:

“Türkiye’de TMSF eliyle yönetilen, el konan şirketleri sahiplerine acilen teslim ediniz. Yapılan, yapılacak usulsüzlükler, yolsuzlukların muhakkak ortaya kalem kalem çıkacağını unutmayalım. İnsanları terörist vs ithamlar TUTMUYOR artık.”

Mahkeme söz konusu karar ile Boydak Ailesi’nin bu tehditlerine karşı büyük bir yargı tokadı indirmiş oldu.

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG’DEN İLK AÇIKLAMA!

Erciyes Anadolu Holding’den de karar üzerine önemli bir açıklama geldi. Yargı kararını memnuniyetle karşılayan Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, bağımsız mahkemelerin tehditlerden etkilenmediğinin altını çizdi.

Ertekin konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“1. derece mahkemeden sonra İstinaf da kararı onadı. Şimdi kişisel mallara ve Türkiye Finansa kayyum olarak atanma talebimizin yerel mahkemede karar verilmesi kaldı. Yani sosyal medyada kükreyip, klavye şövalyeliği yaparak gazeteci tehdit ederek mahkemeleri etkilemek mümkün değil.”

 

 

Kaynak : HABER3 SON DAKİKA

Haberi Oyla
[Oy Sayısı: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir