ŞEHİT POLİS FETHİ SEKİN VE MÜBAŞİR MUSA CAN, İZMİR ADLİYESİ`NDE ANILDI – Adalet Bakanlığı Haberleri

İzmir Adliyesi’nde düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, saldırının sadece adliye binasına değil, Türk yargısına ve adaletine yapıldığını belirterek, “Bu adliye bizim namusumuzdur. 3 yıl önce adliyeyi havaya uçurmak istediler. Ama bir şeyi unutmuşlardı. Kahraman polis Fethi Sekin, kahramanca görevini yaparak, ölümün üzerine yürüyerek namusumuzu savunmuştur.” dedi.

İzmir Adliyesine 3 yıl önce terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen hain saldırıda şehit olan polis memuru Fethi Sekin ile mübaşir Musa Can için anma programı düzenlendi. İzmir Adliyesi’nde gerçekleşen programda saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Sekin ve Can’ın hayatını anlatan video gösterildi, bu esnada katılımcıların gözyaşı döktüğü görüldü. Programda konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan saldırının sadece adliye binasına değil Türk yargısına ve adaletine yapıldığını vurguladı. Birkan, “Teröristler kahraman polis memuru Sekin’i unuttular. Sekin, ölümü göze alarak bizim namusumuzu savunmuştur. Fethi Sekinler asla bitmeyecek. Çünkü biz şehitlerimizi ve gazilerimizi asla unutmayacağız. Türk yargısı yolundan, çizgisinden asla vazgeçmeyecektir.” dedi.

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, konuşma metni hazırladığını ancak yapılan konuşmaların ardından yazdığı metindeki kelimelerin, yaşananları anlatmak için kifayetsiz kaldığını vurgulayarak, “Burada konuşmak için bir metin hazırlamıştım ama şehitlerimizi anlatan kum sanatı ve onlar için hazırlanan müzik ile konuşmalardan sonra yapacağım konuşma metnindeki cümlelerin kifayetsiz kalacağını düşündüm. 3’üncü yılda, törene muazzam katılım için söyleyecek kelime bulamıyorum. Allah hepinizden razı olsun” dedi. Bir şehrin kalbinde o şehri temsil eden sembol olmuş kamu kurumlarının bulunduğunu söyleyen Zekeriya Birkan, “Bu adliye bizim namusumuzdur. 3 yıl önce adliyeyi havaya uçurmak istediler. Türk yargısı, Türk adaleti yüzyıllardır millet adına en adil kararları vermiştir. Yargımız, terörle mücadelede polislerimizin, askerlerimizin yanında hukuka uygun şekilde teröristlere hak ettiği cezayı vermiştir. Namusumuz olan adliyeye ve yargı teşkilatına bu teröristler bir ders vermek istemişlerdir. ‘Öyle bir ders verelim ki bundan sonra burada millet adına görev yapanlar korksun ve bir daha bizimle ilgili karar veremesin’ demişlerdir. Ama bir şeyi unutmuşlardı. Kahraman polis Fethi Sekin, kahramanca görevini yaparak, ölümün üzerine yürüyerek namusumuzu savunmuştur.” dedi.

Törenin ardından Sekin’in şehit olduğu yere karanfil bırakıldı.

   

 

Adalet Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir