İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türk İdareciler Günü Mesajı

10.01.2020

İstiklâl Madalyası’nın kırmızı-yeşil veya sadece yeşil kurdelesindeki insanlar.. 

Bu Aziz Milletin 2200 yıllık devlet geleneğinde veya devlet kapısı dediğimiz kapıda, millete umut olan insanlar. 

Koskoca bir ili, bir ilçeyi, içindekilerle birlikte emanet almış, huzuru ve rahatı eksik ama devlete sadakati, millete teslimiyeti tam olan insanlar.
 
Köklü devlet geleneğimiz, sadece fermanlar ve kanunlarla değil, esasen ürettiği devlet adamlarıyla binlerce yıldan bize kadar gelmiş bir hazinedir. Nizamülmülk’ten beri kaleme alınan yüzlerce Siyasetname; Enderun’dan çıkan binlerce yönetici ve güzel Cumhuriyetimizle beraber mülki idare eğitimi veren kurumlarımız eliyle yetiştirilen sayısız devlet adamı; bugün de devam eden köklü devlet geleneğimizin, devlet aklımızın temelini oluşturmaktadır. 
 
Coğrafyamızda, sınırlarımızın dışında bugün yaşanan istikrarsızlık ve başıbozukluk, elimizdeki bu geleneğin esasen nasıl bir hazine olduğunu, bize hergün tekrar tekrar hatırlatmaktadır. O ülkelerin de kanunları, kuralları, orduları, meclisleri elbette ki vardı. Ancak mesele bunların varlığıyla bitmemektedir. Yönetim görevinde olanların saha hakimiyeti, millet ve devlet algısı, bunlara ait refleksleri yeterli seviyede değilse, ne yazık ki elde edilecek netice budur. 

Yaşadığımız onca çalkantıya, milletimizi bölme, demokrasimizi akamete uğratma, iç çatışmalar eliyle ülkemizi zayıflatma çabalarına karşı devletimizde herhangi bir boşluk, istikrarsızlık veya arzu edilen iç çatışma oluşmadıysa, bunun sebebi milletimizin feraseti ve güçlü bir liderliğin yanısıra, köklü devlet geleneğimizin temsilcileri olan yetkin devlet adamlarımızdır. Bu yapı, bugün nasıl böyle bir istikrarın temelinde yer aldıysa, sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2023, 2053, 2071 hedeflerimize ulaşmakta da en güçlü yardımcılarımızdan birisi olacaktır.
 
Bu vesileyle kaymakamından, valisine kadar devlet yönetiminin her kademesinde görev yapan tüm devlet adamlarımızın, bu teşkilatta yer almış, bu devlete hizmeti geçmiş, alın teri dökmüş, yeri geldiğinde canını ortaya koymuş bütün idarecilerimizin Türk İdareciler Günü’nü tebrik ediyor, görev şehitlerimizi, geçmiş büyüklerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.

Kaynak : İçişleri Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir