EVDE YAPABİLECEĞİNİZ KOLAY MASKE TARİFLERİ

0
579

Banyo sırasında cilt doğal buhar banyosu yapmış olur. Fakat banyo yapmadan uygulayacağınız siyah nokta giderici tarifler öncesinde 10 dakika süreli bir buhar banyosu yapmanız ideal olur.

Bunun için 1 litre kaynamış suyu bir kaba dökün. İçine 1 yemek kaşığı kurutulmuş Mayıs papatyası, lavanta, adaçayı veya yeşil çay atıp 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından sıcak su dolu kaba, yüzünüzü çok yaklaştırmamak kaydıyla eğilin ve başınıza kabı da örtecek şekilde bir havlu yayarak gözlerinizi kapatın ve 10 dakika kadar bekleyin. Bittiğinde yüzünüzdeki nemi havluyla hafifçe alın.

Limon-Karbonat Maskesi

Limonun gerek suyunun gerekse yağının, iyi bir yağ ve kir çözücü olduğunu artık sanırım hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bu tarifte limon, gözeneklere nüfus ederek gözeneklerde birikmiş kir ve yağı çözerken, karbonat da ovma yardımıyla gözeneklerin içinin boşalmasını kolaylaştırıyor. Bu maskeyi, yemeklik tuz ile de yapabilirsiniz.

1 yemek kaşığı karbonat veya tuza yarım limon suyu ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından siyah noktaların bulunduğu sorunlu bölgeye parmaklarınızla ovalayarak sürün ve iyice yayıldıktan sonra 15-20 dakika bekleyin. Son olarak yüzünüzü soğuk suyla durulayın çünkü soğuk su, cildi gererek gözeneklerin kapatılmasına yardım eder.

Limon-Bal Maskesi

İyi kalite bal, hem temizleyici hem de antibakteriyel özelliktedir. Bu yüzden limonla birlikte siyah noktaları gidermek için iyi bir ikili oluşturur.

Yarım limon suyuna 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırarak temizlediğiniz sorunlu bölgeye tatbik edebilir ya da yarım limonun üstüne bal dökerek sorunlu bölgeyi doğrudan limonla ovarak bu tarifi uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayıp durulayın.

Yoğurt-Yulaf Maskesi

Siyah noktalar yüzünüzün tümüne dağılmışsa ve hassas bir cildiniz olduğundan daha yumuşak bir maske tarifini tercih etmek isterseniz bu maskeyi deneyin.

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ya da ununa 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyip iyice karıştırın. Sonra uygulayacağınız bölgenin genişliğine göre 1 veya yarım yemek kaşığı (tercihen süzme) yoğurdu bu karışıma ekleyip karıştırın ve önceden temizlediğiniz cilde pamukla veya parmaklarınızla iyice yayın. 20-25 dakika bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk suyla yıkayın.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çayın bin türlü yararı olduğunu biliyoruz. Öyle mübarek bir bitki ki, kurusu bile kozmetik amaçlarla kullanılabiliyor.

Havanda ezerek toz haline getirdiğiniz 1 yemek kaşığı yeşil çaya macun kıvamını alana kadar az az limon suyu ve çay kaşığının ucuyla bir parça tuz ekleyin. Kıvamını alınca, temizlediğiniz sorunlu bölgeye uygulayın. 15-20 dakika bekleyip soğuk suyla yıkayın.

Zerdeçal-Nane Maskesi

Nanenin ferahlatıcı, zerdeçalın ise antibakteriyel özelliği nedeniyle tercih edilebilir bir maskedir.

1 su bardağı kaynamış suya birkaç tutam taze nane atıp, soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Bu sudan 1 yemek kaşığı alıp küçük bir kaba koyun, içine macun kıvamı alana kadar toz zerdeçal ekleyin ve karışımı temizlediğiniz bölgeye ovalayarak sürün. 20-25 dakika sonra önce ılık sonra soğuk suyla yüzünüzü durulayın. Kalan naneli suyu tonik olarak kullanıp pamukla ilgili bölgeye sürün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here