Elleri Yıkamanın Önemini Gözler Önüne Seren İğrenç Deney

El yıkama deneyi
Discovery Elementary School’da vazife meydana getiren Jaralee An Metcalfe, el yıkamanın önemini göstermek için garip bir gözlem yapmış oldu. Meydana getirilen bu deneyde 5 değişik ekmek dilimi, değişik koşullarda işlem gördükten sonrasında poşetlerin içine konularak muhafaza edildi. Ortaya çıkan sonuçlar ise şaşırtıcı.

2014 senesinde anaokulu öğretmeni Courtney Lee Simpson, sınıfındaki küçüklere el yıkamanın önemini göstermek için ekmek parçalarını içeren oldukça açık bir gözlem uygulamıştı. Şimdiyse Discovery Elementary School’da vazife meydana getiren Jaralee An Metcalfe, el dezenfektanı ve okul bilgisayarlarını da içeren fazlaca benzer bir deneye imza attı.

Meydana getirilen bu deneyde 5 değişik poşetin içine yerleştirilmiş ekmek parçaları bulunuyor. Birbirlerinden değişik olarak hem temiz hem de kirli ellerle dokunulmuş olan bu ekmekler, daha sonraki süreçte neler olacağını görmek için birer poşetin içine konularak saklanıyor. Meydana getirilen deneyin neticeleri ise hakkaten şaşırtıcı.

Elde edilmiş sonuçlar, elleri yıkamanın ne kadar mühim bulunduğunu kanıtlıyor:

El yıkama deneyi

Birinci deneyde olduğu benzer biçimde ilk poşet, temiz bir ekmek parçasını içeren denetim örneğiydi. İkinci poşette, kirli ellerle çocuklar tarafınca dokunulan ve fazlaca fazla küflenen bir ekmek parçası bulunuyor. Üçüncü poşet ise sabun ve suyla yıkanmış ellerle dokunulmuş olan ekmek parçasını içeriyor. Dördüncü poşet, el dezenfektanı kullananların dokunduğu ekmeği, sonuncu poşet ise okul bilgisayarlarına sürülen ve bayağı fazla oranda küf içeren bir ekmek parçasını barındırıyor.

Değişik ellerle dokunulan ekmekler, poşetin içinde bir süre bekletildi. Bu bekleme sürecinin arkasından elde edilmiş sonuçlar ise asla iç açıcı görünmüyor. Deneyi meydana getiren Metfalce, ek olarak bilgisayarların düzgüsel olarak dezenfekte edildiğini sadece gözlem sebebiyle o gün temizlenmediğini de belirtiyor.

Gözlem poşeti 1: Bilgisayarlar ile temas ettirilmiş ekmek

kirli ellerle dokunulan ekmek deneyi

Gözlem Poşeti 2: Denetim poşeti (temiz ve dokunulmamış)

kirli ellerle dokunulan ekmek deneyi

Gözlem Poşeti 3: Kirli ellerle dokunulmuş ekmek

kirli ellerle dokunulan ekmek deneyi

Gözlem Poşeti 4: Su ve sabunla temizlenmiş ellerle dokunulmuş ekmek

kirli ellerle dokunulan ekmek deneyi

Gözlem Poşeti 5: El dezenfektanı ile temizlenmiş ellerle dokunulmuş ekmek

kirli ellerle dokunulan ekmek deneyi

Meydana getirilen bu gözlem, el yıkamanın ne kadar mühim bulunduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bilhassa çocuk yaşlarda kazanılması ihtiyaç duyulan bu alışkanlık, yaşamın geri kalan dönemlerinde de sıhhatli bir yaşamın temellerini atıyor.

Kaynak :
https://laughingsquid.com/moldy-bread-experiment/

Kaynak : WebTekno

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir