E-Ticaret Sitesi Kurmak için Neler Gerekli?

Reklam Medya Group direktörü Canan Alemdar artık dünyanın dijital ortama adepte olduğu ve internette var olmanın en işlek caddede iş yerinizin olmasından daha önemli olduğunu vurguladı.

ETicarete işletmelerin hızla taşınmakta olduğunu ve bu sayede 7/24 açık işletmelere dönüştüğünü hepimiz bilmekteyiz.

Bir E-Ticaret sitesi kurmak istiyorsanız; nelere ihtiyacınız olacak, eticaret için vazgeçilmez noktalar nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

Eticaret Sitesinde olması gereken özellikler:

  • Öncelikle domaine ihtiyacınız olacak. Şöyle akılda kalıcı, ileride güzel yerlere gelebilecek bir alan adı.
  • Alan adı seçimimizi yaptıktan sonra ihtiyacınız olan bir hosting sunucu. Bu konuda seçiminizi iyi yapmalısınız. Çünkü sunucunuz 7 gün 24 saat aktif olarak çalışması gerekmektedir. Kimse tıkladığı bağlantıda sayfa görüntülenemiyor hatası almak istemez.
  • Sunucu seçiminden sonra, sunucu ayarları içerisinde belkide en önemlisi SSL sertifikası, hani bir siteye giriş yaptığınız zaman adres satırında alan adının yeşil renkte görünmesi varya işte o sitenin güvenlik sertifikası ile korunduğunu gösterir. Fazla pahalı değildir. Hatta bedava versiyonları da vardır.
  • Alan adını aldık, hosting sunucumuz tamam, SSL sertifikası tamam şimdi sıra üzerinde çalışabileceğimiz sistemi kurmaya geldi. İster ücretli sistemler alın isterseniz Ücretsiz olan WordPress, Joomla yada Opencart sistemlerinden kurulum yapabilirsiniz. Tema ayarlarınızı yaptıktan sonra Ürünlerinizi eklemeye başlayabilirsiniz.

Bu anlamda size sürekli ürün ekleme veya teknik sağlayacak ekibe ihtiyacınız olacak. Sisteminize Pazar yeri entegrasyonu, sanal mağazalarınızın kolay kurulum, kullanım ve yönetime sahip olması, SEO desteği tam uyumlu olması, EFT, Havale, Kapıda ödeme, Mobil ödeme ile tüm kartlara taksit olma olanağının sunulması ve kargo anlaşmaları yapmanız yada ajansınızdan bu özellikleri talep etmeniz size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Geliştirme aşamasında ise; sitenizi ziyaret eden kişileri detaylı olarak takip edebilmeniz ve yeniden pazarlama yapabilmeniz için detaylı ziyaretçi eklentileri kurdurmanız gerekmektedir.

Sitenizde olmazsa olmazlar arasında iletişim formları ve sınırsız ürün ekleme olanağınız gelmektedir.

Yazılanlar sizi korkutmasın. Sisteminizi kurduktan sonra artık herşey standarda dönecektir. Rutin olarak yeni ürünlerinizi eklemeniz ve almış olduğunuz siparişlerinizi zamanında kargoya vererek müşterilerinize hızlı ulaştırmanız her zaman sizi bir adım önde tutacaktır.

Bundan bir kaç yıl önce internet üzerinden alışveriş yapmak doğru mu? sorusu tartışılırken ve internet üzerinden alışveriş %30 oranında seyrederken günümüzde bu oran %80 – 90 lara ulaşmış durumda. İçinde bulunduğumuz çağın bir internet çağı olduğunu artık herkes biliyor. Gecikmeden yerimizi almamız lazım.

RMG Canan Alemdar

Ahmet G.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here