E-ADALET VATANDAŞ MOBİL UYGULAMASI, WSIS 2020 ŞAMPİYONLUK ÖDÜLÜNE HAK KAZANDI – Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geliştirilen E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması aday gösterildiği WSIS 2020’de şampiyonluk ödülünü almaya hak kazandı. E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması 776 proje arasından ilk beşe girdi.

Adalet Bakanlığı Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS) Forumu 2020 çerçevesinde düzenlenen yarışmaya E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması ile katıldı. Yarışmaya dünya çapında gönderilen 776 proje arasında WSIS uzmanlarının yaptığı ilk değerlendirme neticesinde E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması halk oylamasına girecek 352 IT Projesi arasında yer aldı. E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması oylamada en fazla oyu alan 5 proje içerisinde yer alarak şampiyonluk ödülünü almaya hak kazandı.

E-ADALET VATANDAŞ UYGULAMASI ADALET HİZMETLERİNE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Güven veren ve erişilebilir bir adalet anlayışı kapsamında bir çok reforma imza atan Adalet Bakanlığı, bir yandan da teknolojinin imkanlarını kullanarak adalet hizmetlerine erişimi kolaylaştırıyor. Adalet Bakanlığı’nın 9 Ekim’de mobil platformlarda yerini alan yeni uygulaması ‘e-Adalet Vatandaş’ ile dava dosyalarına erişimi mobil platformlara taşıdı. Android ve IOS için hazırlanan yeni uygulama ile birlikte vatandaşlar adli ve idari yargıda yer alan açık veya kapalı dosyaları hakkında anında bilgi sahibi olabiliyor, UYAP Bilgi Sisteminde kayıtlı olan iletişim bilgilerini görebiliyor.

WSIS NEDİR?

Ülkelerdeki bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimini ve gelişmekte olan ülkelerin bilişim alt yapılarını iyileştirmeye teşvik eden WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi), uluslararası organizasyonların üst düzey temsilcileri ve 175 ülkeden yaklaşık 11.000 katılımcıdan oluşmakta olup, kapsayıcı ve kalkınma odaklı, herkesin bilgi oluşturabildiği ve paylaşabildiği bir organizasyon haline geldi. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü UYAP Bilişim Sistemi WSIS 2016 ödüllerine e-Devlet kategorisinden aday gösterilmiş ve birincilik ödülüne layık görülmüştü.

 

 

Adalet Bakanlığı

Kamu Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here