Çin’den ABD’ye Huawei  tepkisi

0
2

Çin'den ABD'ye Huawei  tepkisi
ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kararnamesiyle ‘güvenlik riski’ nedeniyle ABD’li şirketlerin Çinli şirketlerden telekom altyapısı ekipmanı alımını yasaklamaya hazırlanması Çin hükümetini öfkelendirdi.

Ticaret savaşı karşılıklı alınan kararlarla adeta tenis maçına dönerken dün ABD Başkanı Donald Trump’ın Çinli şirketlere karşı yeni bir adım atmaya hazırlandığına yönelik haberler ABD basınında yer aldı. Buna göre Trump’ın imzalayacağı başkanlık kararnamesiyle ABD’li şirketler ulusal risk teşkil edebilecek yabancı firmalardan telekom ekipmanı satın alamayacak. Söz konusu kararnamede spesifik bir ülke veya şirket belirtilmese de uzmanlar burada ana hedefin Çinli Huawei olduğunu ifade etti. 

AJANLIK İDDİALARINI DEFALARCA REDDETTİ

Huawei özellikle son iki yılda akıllı telefon alanındaki hamlesiyle gündeme gelse de telekom altyapı ekipmanları satışında dünyada ilk sırada bulunuyor. Özellikle 5G alanında yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor. Bu sebeple İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde de 5G konusunda çalışmalar yürütüyor. Trump yönetimi daha önce Huawei tarafından üretilen ekipmanların Çin hükümeti tarafından ajanlık faaliyetleri maksadıyla kullanılabileceğine yönelik endişelerini kamuoyuyla paylaşmıştı. Huawei ise birçok kez bu iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını vurguladı. 

‘ÇİN HÜKÜMETİ ADINA ÇALIŞMIYORUZ’

Huawei başta olmak üzere Çinli firmaların teknoloji altyapı projelerindeki artan varlığı batılı ülkeleri bir süredir endişelendirmeye devam ediyor. Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua dün Londra’da bu endişeleri gidermek için eşine rastlanmamış bir teklifte bulundu. Liang politikacıları rahatlatmak için İngiliz hükümetiyle, ajanlık yapmayacaklarına dair bir taahhüt verdikleri bir anlaşma imzalayabileceklerini belirtti. Huawei’nin uluslararası pazarlarda Çin hükümeti adına herhangi bir faaliyette bulunmadığını vurgulayan Liang “Genel merkezimiz Çin’de olsa da biz küresel çapta faaliyet gösteren bir firmayız” diye konuştu.

ÇİN HÜKÜMETİNDEN SERT TEPKİ

Dün ABD Senatosu’nda 5G ile ilgili yapılan bir tartışmada birçok senatör ABD ve müttefiklerinin 5G altyapısı için Çinli şirketlerden hizmet ve ürün almaması gerektiğini dillendirdi. Trump’ın imzalamaya hazırlandığı kararnamenin detaylarının basına yansımasının ardından ise bugün Çin’den çok sert bir tepki geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Sheung konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ABD gücünü, Çinli şirketleri onursuzca lekelemek için kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Yeni Çağ Gazetesi