CEZA İNFAZ KURUMUNDA HAFIZ OLAN HÜKÜMLÜ `İYİLİK ÖDÜLÜ`NE LAYIK GÖRÜLDÜ – Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığının ceza infaz kurumlarında uyguladığı ortak projeyle 15 ayda Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek hafız olan Abdulkadir Geylani Tekgöz, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Uluslararası İyilik Ödülü”ne layık görüldü. Tekgöz ödülünü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek törende alacak.  

Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülere yönelik çeşitli kurumlarla ortak projeler uyguluyor. Tutuklu ve hükümlülerin ceza infaz kurumlarında ıslah edilerek yeniden topluma kazandırılması için yapılan bu projeler başarıyla yürütülüyor. Uygulanan projelerden faydalanan mahkumlardan birisi de Abdulkadir Geylani Tekgöz. Konya’da yaşayan Abdulkadir Geylani Tekgöz, 2015’te işlediği bir suçtan dolayı yargılandığı davada 12 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hapis yatan Tekgöz, Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında açılan kursa başvurdu ve kısa sürede Kur’an-ı Kerim’i öğrendi. Daha sonra hafız olmaya karar veren ve 15 ayda hafızlığını tamamlayan Tekgöz icazetini aldı. Eline aldığı hafızlık meşalesiyle diğer arkadaşlarına örnek olan Tekgöz, cezaevindeki 13 kişinin hafızlık eğitimi almasına da vesile oldu. Tekgöz’ün bu başarısına Türkiye Diyanet Vakfı kayıtsız kalmadı. Tekgöz, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından gerçekleştirilen 6. Uluslararası İyilik Ödülleri’nde “Uluslararası İyilik Ödülü”ne layık görüldü. Tekgöz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle ödülünü alacak.

“İLAHİYAT BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İSTİYORUM”

Tekgöz, geçmişte hiçbir alt yapısının olmadığını, sıfırdan Kur’an-ı Kerim öğrenmeye başladığını belirterek, hüküm giydiği duruşma sonrasında bir anda hafız olmaya karar verdiğini söyledi. Duygu ve düşüncelerini ceza infaz kurumu görevlileriyle paylaştığını, onların da kendisini olumlu karşıladığını aktaran Tekgöz, “Bismillah dedik, başladık. Allah’ın da yardımıyla kısa sürede hafızlığımı tamamladım.” dedi.  Tekgöz, liseyi cezaevinde tamamladığını ve şu an üniversite sınavına hazırlandığını anlatarak, az bir cezasının kaldığını, üniversite sınavını kazanarak İlahiyat bölümüne yerleşmek istediğini ifade etti.

“KUR’AN-I KERİMLE TANIŞTIĞIM AN YAŞADIĞIMI ANLADIM”

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törende ödül alacağını hatırlatan Tekgöz, “Bu güzel bir duygu. Gerçekten rabbimin bir lütfu. Bunlar sadece Allahutaala’nın dilemesiyle olacak şeyler.” dedi.  Tekgöz, yürüdüğü manevi yolun çok güzel olduğunu vurgulayarak, “Kur’an-ı Kerimle tanıştığım an yaşadığımı anladım. Ondan önceki zamanlarımda gerçekten ömrümü boşa geçirmişim. Kur’an ile hemhal olmaya başladıktan sonra kapalı kapılar arkasında olsa bile, kapıların sonuna kadar açıldığına bizzat şahit oldum.” ifadelerini sözlerine ekledi.

 

Adalet Bakanlığı

Kamu Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here