CEZA İNFAZ KURUMLARI PERSONEL EĞİTİM MERKEZLERİNİN KURUMSAL KAPASİTELERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ`NİN AÇILIŞ TOPLANTISI YAPILDI – Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları Personeli Eğitim Merkezlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi AB Eşleştirme Projesi Açılış Töreni yapıldı.

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan Ceza İnfaz Kurumları Personeli Eğitim Merkezlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesinin açılış toplantısına katıldı. Programda bir konuşma yapan Adalet Bakan Yardımcısı Birkan, 2019 yılsonu eğitim merkezlerinde, ceza infaz kurumlarında ve uzaktan eğitim aracılığıyla düzenlenen eğitim programlarına toplam 25 bin 697 infaz hizmeti personelinin katıldığını belirterek, “Hatırlanacağı üzere Adalet Bakanlığının 2015-2019 Stratejik Planı’nda ‘Değişikliklere açık ve insan haklarına saygılı, iyi eğitim almış ve motivasyonu yüksek ceza infaz kurumu personelinin, ceza infaz politikasında önemli bir rolü olan eğitim merkezlerinin teknik ve fiziki kapasitelerinin güçlendirilmesinin planlandığı’ hususunu vurgulamıştık. Başta Avrupa birliği olmak üzere diğer ülke ve uluslararası kuruluşlarla yürütülen ortak çalışmalar-projeler; bu değişim ve gelişim sürecine katkı sağlayan, ivme kazandıran temel unsurlardır. Bakanlığımız bugüne kadar ceza adaleti alanında pek çok Avrupa Birliği destekli projeyi başarıyla yürütmüş ve yürütmeye devam etmektedir.” dedi. Birkan konuşmasında açılışı yapılan projeyle birlikte 5 eğitim merkezinde uygulanan müfredatın ve içeriğin yeknesak hale getirilmesi ile eğitim merkezlerindeki eğitmen kadrosunun nitelik bakımından iyileştirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

SON 20 YILDA İÇERİSİNDE CEZA ADALET SİSTEMİNDE KÖKLÜ REFORMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cezanın, evrensel prensiplere, Anayasa, ulusal mevzuat ve insan haklarına uygun şekilde infazının gerçekleştirilmesi öncelikli amaçları olduklarını dile getiren Birkan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere son 20 yıl içerisinde ceza adalet sisteminde köklü reformlar gerçekleştirilmiştir. İnfaz alanında yapılan çalışmalarda evvela ceza infaz kurumlarının fiziki yapısı iyileştirilmiş, eski ve yetersiz durumdaki pek çok ceza infaz kurumu kapatılarak çağdaş infaz anlayışına uygun yeni kurumlar ve kampüsler inşa edilmiştir. Kurumlarımızın fiziki yapılarının iyileştirilmesinin yanı sıra, hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumlarında bulundukları süre içerisinde psiko-sosyal açıdan iyileştirilmelerini ve yaralı bireyler olarak topluma kazandırılmalarını amaçladığımızı ve bağlamda birçok değerli çalışma yürütüldüğünü sizlere hatırlatmak isterim.”

 

Adalet Bakanlığı

Haberi Oyla
[Oy Sayısı: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir