BÖLGE DEĞERLENDİRME TOPLANTILARININ ALTINCISI KONYA`DA YAPILDI – Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan katılımcı bir yaklaşımla hazırlanan yargı reformunun toplumda memnuniyetle karşılandığını belirterek, “Reformlarımızın içeriği güven ve reform ikliminin oluşmasına neden olmuştur. Biz bu iklimin sürdürülmesi ve hatta daha da geliştirilmesi kanaatindeyiz. Belgemizde yer alan reform adımlarımızı birer birer hayata geçireceğiz.” dedi.

Adalet Bölge Değerlendirme toplantılarının altıncısı Konya’da yapıldı. Toplantıda konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan yargı teşkilatının 150 bini aşan büyük bir aile olduğunu ve toplumun teşkilattan beklentisin adil kararın makul sürede verilmesi olduğunu dile getirdi. Bakan Yardımcısı Birkan, “Haklıya hakkını teslim etmek, suçluyu cezalandırmak; vicdanları adaletle teskin etmek biricik vazifemizdir. Aslolan insanın fıtratında var olan, toplumu bir arada tutan adalet duygusunu diri tutabilmektir. Adaletin alternatifi yoktur. Adaletin tecelli edeceği yer de mahkemelerdir. Adliyenin kapısı, adaletin kapısıdır. Bu kapıya gelen herkes, hakkına erişeceğini bilmelidir. Bu kapıyı çalan herkes, saygın bir muamele görmelidir ve memnun ayrılmalıdır.” şeklinde konuştu.

KATILIMCI BİR ANLAYIŞLA HAZIRLANAN YARGI REFORMU MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Bakan Yardımcısı Birkan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Belgesinin “Güven veren ve erişebilir adalet sistemi” hedefi ile 2019-2023 yıllarını kapsadığını söyledi. Hedeflerin gerçekleştirilmesi, reform adımlarının hayata geçmesi bakımdan 2019 yılını bir başlangıç saydıklarını dile getiren Birkan konuşmasına şöyle devam etti:

“Reform Belgemiz Milletimizin bütün kesimleri tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Katılımcı yaklaşımımız ve reformlarımızın içeriği güven ve reform ikliminin oluşmasına neden olmuştur. Biz bu iklimin sürdürülmesi ve hatta daha da geliştirilmesi kanaatindeyiz. Belgemizde yer alan reform adımlarımızı birer birer hayata geçireceğiz. Birinci paketimiz TBMM Genel Kurulu’nda. Katkı veren tüm siyasi partilerimize, milletvekillerimize teşekkür ediyorum. TBMM’de yasalaşması halinde; ifade özgürlüğünü daha da güçlendirecek düzenlemelerin yanında, Cumhuriyet savcılarımızın yetkilerinin artırılması, mahkemelerimizin işleyişini rahatlatacak, iş yükünü hafifletecek alternatif çözüm yöntemleri, suçun mağdurunun korunması ve vatandaşımızın günlük hayatını kolaylaştıracak düzenlemeler hayata geçmiş olacak. Türkiye’de yargıya güveni daha da arttıracak, yargının işleyişini daha da iyileştirecek hamleleri hep birlikte yapacağız.”

 

Adalet Bakanlığı

Haberi Oyla
[Oy Sayısı: 0 Ortalama: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir