Bakan Akar ve Shekerinska Üsküp’te Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

0
2

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında geldiği Üsküp’te, Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Radmila Shekerinska ile bir araya geldi.

Kuzey Makedonya Savunma Bakanlığında askerî törenle karşılanan Bakan Akar, askerî bando tarafından iki ülkenin ulusal marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı. İkili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmelere başkanlık eden Bakan Akar ve Shekerinska, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine gösterilen ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek başlayan Bakan Akar, bu tür ziyaretlerin iki ülke arasında zaten iyi olan ilişkileri daha da güçlendireceğine yönelik inancını dile getirdi. Türkiye açısından Kuzey Makedonya’nın çok özel ve önemli bir ülke olduğunu belirten Bakan Akar, iki ülke arasındaki tarihi bağların çok kuvvetli olduğunu söyledi.

Bakan Akar, Türkiye’deki Makedon nüfus ile Kuzey Makedonya’daki Türk nüfusun iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirdiğini belirterek, “Bütün Balkan ülkelerinin, özel olarak da Kuzey Makedonya’nın barış, istikrar, güven içinde olması bizim Türkiye olarak isteğimizdir. Bölgenin herhangi bir şekilde rekabet alanı olmamasını, ekonomi dahil her konuda Kuzey Makedonya ile işbirliği içinde olacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum”  diye konuştu.

MSB