Bakan Akar Nahçıvan’da

0
10

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerince müşterek düzenlenen Sarsılmaz Kardeşlik 2019 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününe katılmak üzere Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne gitti. Bakan Akar Nahçıvan’a varışında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Elövset Bahşiyev, Nahçıvan Ordu Komutanı Korgeneral Kerem Mustafayev, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Azerbaycan’ın millî lideri Haydar Aliyev’in büstüne çelenk koyan Bakan Akar daha sonra Haydar Aliyev Müzesi’ni gezdi, yetkililerden bilgi aldı. Müze özel defterini imzalayan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Azerbaycan halkının millî lideri Haydar Aliyev 20’nci yüzyılda Türk ve dünya siyasi tarihine imzasını atmış önemli bir lider ve devlet adamıdır. Bu toprakların yetiştirdiği büyük lider Haydar Aliyev; hayatı boyunca cesaret, kararlılık ve tükenmez bir enerjiyle Azerbaycan halkının ekonomik, politik, toplumsal ve kültürel yaşamında önemli değişimler sağlamış, kalıcı izler bırakmıştır. Millî lider Haydar Aliyev’in Azerbaycan halkına bıraktığı en büyük miras; kendi ayakları üzerinde durabilen, bağımsız ve özgür Azerbaycan Devleti ile ‘iki devlet, tek millet’ diyerek sağlam temeller üzerine inşa ettiği Azerbaycan-Türkiye ilişkileridir. Onun bıraktığı mirasa sahip çıkmak, kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirerek gelecek nesillere aktarmak en temel vazifemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle, asil Türk milletinin saygı ve sevgisine mazhar olmuş büyük önder Haydar Aliyev’i rahmet ve şükranla yad ediyorum. Ruhu şad olsun.”

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büstüne de çelenk koyan Bakan Akar daha sonra Şehitler Anıtı ve Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Mezarlara çiçek bırakan Bakan Akar, Türk Şehitliği özel defterine, şunları yazdı:

MSB