ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL DEPREM BÖLGESİNDE – Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye’yi derinden sarsan Elazığ depreminin ardından bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Bakan Gül, devlet ve milletin el ele olduğunu, birlik içerisinde acıların sarılmaya devam edildiğini dile getirdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Elazığ Valiliği’nde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla depreme ilişkin düzenlenen basın toplantısında, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi. Hükümetin çalışmaları yerinde değerlendirdiğini ifade eden Gül, devletin milletin yanında olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bütün imkanların seferber edildiğini hatırlatan Gül, devlet ve milletin el ele olduğunu, birlik içerisinde acıların sarılmaya devam edildiğini vurguladı.

Depremden etkilenen bölgelerde adliye hizmetlerinin devam ettiğini bildiren Gül, tedbiren Adıyaman Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutukluların başka cezaevlerine nakledildiğini anımsattı. Adalet Bakanı Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm cezaevlerindeki mahkum ve tutukluların sağlık durumları iyidir, etkilenen olmamıştır. Sivrice Cezaevi’nde bulunanlar tedbiren iki cezaevine nakledilmiştir. Tüm hizmetler, adliye, otopsi hizmetleri vatandaşlarımızın kimlik tespitleri, ölüm sebepleri de titizlikle yerine getirilmiştir. Deprem esnasından itibaren Türk Ceza Kanunu (TCK) anlamında suç teşkil eden tüm hususlarla ilgili Ankara, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığımız soruşturmalarını büyük bir titizlikle devam ettirmektedir. Birliğimize, beraberliğimize kasteden her türlü fiil, davranış titizlikle takip edilmektedir.”

BAKAN GÜL ELAZIĞ’DA TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU

Bakan Gül, depreme ilişkin düzenlenen basın toplantısının ardından depremde yakınlarını kaybeden Manisa’da görevli infaz koruma memuru Sinan Arifoğlu’na taziye ziyaretinde bulundu. Elazığ merkez Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binada enkaz altında kalan annesi Aişe ve babası Mehmet Arifoğlu, kız kardeşi Halime Aslan ile yeğenleri Miraç Ali ve Rüya Aslan’ı kaybeden infaz koruma memuru Arifoğlu’nu taziye evinde ziyaret eden Gül, Arifoğlu ve yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

 Sürsürü Mahallesi’nde yıkılan binada hayatını kaybeden Aişe ve eşi Mehmet Arifoğlu, kızları Halime Aslan ile torunları Miraç Ali ve Rüya Aslan, dün, Kışla Camisi’nde düzenlenen törenin ardından Yeni Asri Mezarlıkta toprağa verildi.

DEPREMİN OLDUĞU İLK GÜNDEN İTİBAREN SİVRİCE HALKIMIZIN YANINDAYDIK

Taziye ziyaretinin ardından Bakanlar Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte 6,8 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan Elazığ’ın Sivrice ilçesinde hasar gören binalar ile Merkez Camisinde incelemede bulundu, vatandaşlarla görüştü. Bakan Gül, vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla devletin bütün imkanlarıyla vatandaşların yanında olduğunu belirtti.

Her olanağın seferber edildiğini kaydeden Gül, şöyle konuştu:

“Depremin olduğu ilk günden itibaren Sivrice halkımızın yanındaydık. Onların taleplerini dinlemiştik. Vatandaşlarımızla beraberdik. Bizler sizlerin her zaman yanında olmaya gayret edeceğiz. Devlet, millet bu sorunları, yaralarımızı beraber birlikte çözmeye devam edeceğiz. Sivrice’nin ne sorunu varsa hasarlı yerler tespit edilecek. Burada tüm imkanlarıyla inşallah kalıcı tüm sorunları giderecek adımları atacağız. Biz büyük bir devletiz, acı ve tatlı günde birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daha da güçlendireceğiz. Rabbim devletimize zeval vermesin.”

Bakan Gül ayrıca Sivrice’de Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumunu da ziyaret ederek bilgi aldı.

Sivrice’nin ardından Malatya’nın Doğanyol ilçesine geçerek burada da incelemelerde bulunan Bakan Gül, depremzedelerle görüşerek taziye ziyaretlerinde bulundu.

Öte yandan Adıyaman Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bazı koğuşlardaki bölmelerde kısmi çatlaklar oluşması nedeniyle 814 hükümlü ve tutuklu çevre illerdeki ceza infaz kurumlarına nakledildi.

Deprem Sivrice Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda herhangi bir hasara yol açmamasına rağmen depremden psikolojik olarak etkilenen 126 hükümlü ve tutuklu tedbiren Adana ve Sivas’taki ceza infaz kurumlarına nakledildi.

        

 

Adalet Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir