ADALET BAKAN YARDIMCISI UĞURHAN KUŞ HÜKÜMLÜ ÇOCUKLARLA BİR GÜN PROGRAMINA KATILDI – Adalet Bakanlığı Haberleri

Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, çocuk eğitim evlerini Türkiye geneline yaymak istediklerini, spor, müzik, resim gibi alanlarda yetenekli çocukları tespit ederek, onlar üzerinde özel çalışmalar yapma niyetleri olduğunu bildirdi. 

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından, çocuk hükümlülere yönelik ‘Hükümlü Çocuklarla Bir Gün’ özel programı gerçekleştirildi. Ankara Sincan Çocuk Eğitimevi ve Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yapılan programda konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş suç işleyen çocuklara yönelik yapılan çalışmalarla çocukları topluma kazandırılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, “Burada her şey size göre ayarlanmış. Sizin tekrar topluma kazandırılmanız, tekrar rehabilite edilmeniz ve suç işlemeyecek duruma getirilmeniz için ayarlanmış bir sistemden bahsediyoruz.” dedi. Son 15 yılda ceza infaz sisteminde önemli değişikliklerin yapıldığını kaydeden Bakan Yardımcısı Kuş, yapılan değişiklikler kapsamında Türkiye genelinde çocuk hükümlülerin eğitimlerine yönelik tesisler inşa edildiği bilgisini verdi. Bakan Yardımcısı Kuş, “Biz burayı eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü kurumlar olarak değerlendiriyoruz. Bize göre burada bulunan çocuklar henüz daha eğitim öğretim aşamasını tamamlamamış olan çocuklar. Burada kaldığınız süre içerisinde buna yönelik faaliyetlere ağırlık veriyoruz.” dedi.

Çocuklardan yapılan programlara gönüllü olarak katılmalarını isteyen Bakan Yardımcısı Kuş, “Burada sizler için hazırlanan programlara ayak uydurduğunuzda, sizler için yapılan her türlü faaliyet içinde yer aldığınızda, size uzatılan ele sizde karşılık verdiğinizde bunun sonuçlarını çok kısa sürede alınabileceğini hep beraber göreceğiz. Lütfen sizin için yapılan her türlü çalışmanın içinde olun. Buna sizde destek olun.” ifadelerini kullandı.

Hükümlü çocuklara yönelik hazırlanan programlarla birlikte çocukların sosyal hayata hazırlandığını da kaydeden Bakan Yardımcısı Kuş, “Burada öğretmenleriniz var, burada Halk Eğitimden gelen uzman öğreticiler var, burada çok değişik kurslar veriliyor, çok değişik faaliyetler icra ediliyor. Biz bunları Türkiye genelinde de yaymak istiyoruz. Bunların tamamı sizlerin tekrar topluma kazandırılması için yapılan şeyler.” şeklinde konuştu. 

Bakan Yardımcısı Kuş, programa katılan çocuklara hediye takdim etti. Program sonunda hükümlü ve tutuklu çocuklardan oluşan koro, ve sanatçı Turgay Başyayla türküler seslendirdi.

 

Adalet Bakanlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir