Ana Sayfa Etiketler Tarım

Etiket: tarım

Bakan Albayrak: Hedefimiz dünyada ve Avrupa’da lider ülkeler arasında yer almak

Bakan Albayrak, tarımsal büyüme rakamlarına ilişkin, "Avrupa ölçeğinde birçok ülkeyi geride bırakarak tarımda sağladığımız büyüme oranıyla ikinci sırayı elde ettik. Hedefimiz, dünyada ve Avrupa'da lider ülkeler arasında yer almak" dedi.

Bankaların tarıma desteği 120 milyar lirayı aştı

Türk bankacılık sektörünün tarıma sağladığı kredi desteği, temmuz sonu itibarıyla 121 milyar 832 milyon liraya yükseldi.

Tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörü ‘aktif’ büyüdü

Türkiye'de tarım, ormancılık ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren firmaların aktif büyüklükleri 2010-2019 yıllarında yaklaşık 6 katına çıkarak 52,8 milyar liraya ulaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Türk tarımı üreticimizin alın teriyle büyüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Türk tarımı üreticimizin alın teriyle büyüyor. 2002'den bu yana ihracat rakamımız 3,7 milyar dolardan 19,4 milyar dolara ve kırmızı et üretimimiz 1 milyon 201 bin 469 tona yükseldi." değerlendirmesinde bulundu.

Bitlis’te kuru fasulye hasadından 370 milyon lira gelir beklentisi

Bitlis merkez ve ilçelerindeki geniş tarım arazilerine ekilen kuru fasulye hasadından ekonomiye 370 milyon lira gelir sağlanması bekleniyor.

Tarım vasfını kaybetmeye yüz tutmuş araziler üretime kazandırılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yapılan çalışmalar sonucunda örnek arazilerde programlı sulama ile yüzde 25,8 su, yüzde 26,6 enerji tasarrufu sağlanırken, verim yaklaşık yüzde 26 arttı" dedi.

Egeli tarımsal ürün ihracatçılarının hedefi 10 milyar dolar

Bölgede tarımsal ürün ihracatının 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Türkiye’nin 8 aylık ihracatına tarım sektörü damgası

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve salgın kapsamında dünya çapında alınan tedbirlerin damga vurduğu yılın 8 ayında, Türkiye'de 7 sektör dış satım hacmini artırırken, söz konusu sektörlerden 5'inin tarım ile ilişkili olması dikkati çekti.

Çiftçiye verilen destekler tarımsal hasılaya zirve yaptırdı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Son 2 yılda tarımsal hasılamızı yüzde 45 artışla 275 milyar liraya çıkardık. Bugün tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, dünyada da ilk 10 içerisindeyiz." dedi.

Yaş sebze ve meyvenin merkezinden ihracat atağı

Türkiye'de örtü altı tarımda söz sahibi olan Antalya'nın da içinde bulunduğu Batı Akdeniz'de 7 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,55 artışla 358 milyon dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatı yapıldı.

Bakan Pakdemirli’den e-Tarım portalı açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin e-Tarım portalıyla köylerinde en çok ihtiyaç duydukları hizmetlere dijital olarak rahatlıkla ulaşabileceğini söyledi.

Yerli etlik damızlık tavuk ‘Anadolu-T’ gelecek yıl sofralarda olacak

Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Etçi Damızlık Tavuk Yerleşkesinde yetiştirilen "Türkiye'nin ilk yerli etlik damızlık tavuğu" ile başlangıçta ülke ihtiyacının yaklaşık yüzde 5'inin karşılanması hedefleniyor.

Türk tohumları 80 ülkenin tarım arazilerinde filizleniyor

TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, dünyanın farklı ülkelerinde Türk tohumlarının filizlendiğini, 80 ülkeye 186 milyon dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

GAP tarımın yanında sanayiyi de geliştirdi

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP kapsamında hayata geçirilen eylem planlarıyla bölgede tarımla birlikte sanayiye de destek sağlanarak, 8 olan organize sanayi bölgesi sayısı 18'e yükseldi ve istihdama büyük katkı sağlandı.

TİGEM Trakya’nın tarım ve hayvancılığına büyük katkı sağlıyor

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Türkgeldi Tarım İşletmesi, yürüttüğü tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle Trakya'da üretime önemli ölçüde katkı sağlıyor.

KOSGEB desteğiyle ‘viyol yıkama makinesi’ ürettiler

Tarımda öncü kentlerden Antalya'da iki mühendis, fide yetiştiriciliğinde kullanılan viyollerin daha temiz yıkanması, dezenfekte edilmesi ve sağlıklı bitkilerin yetişmesi amacıyla "viyol yıkama makinesi" geliştirdi.

Tescilli Silifke çileği üreticisinin yüzünü güldürdü

Mersin'in Silifke ilçesinde üretilen çilekler, tarlada kilogramı 4 liradan alıcı buldu.

‘Sarı gelinlik’ giyen Adana’da 250 bin ton ayçiçeği rekoltesi bekleniyor

Türkiye ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 12,5'ini gerçekleştiren Adana'da bu yıl 800 bin dekardan 250 bin ton civarında rekolte bekleniyor.

Adnan Menderes öncülüğünde makineleşmeyle birlikte tarım devrimi yaşandı

Türk tarımı, merhum Başbakan Adnan Menderes'in öncülüğünde makineleşme, ekilen topraklar ve ürün miktarının artmasıyla önemli bir atılım dönemi yaşadı.

Kovid-19 tarımın önemini ortaya koydu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile yürürlüğe giren çeşitli tedbirler gıda güvenliği ile tarımın stratejik önemine dikkati çekti.

PERSONEL ALIMLARI

SON EKLENENLER